Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak zrobić pachnący ogród?

pachnący ogródPiękne zapachy wpływają pozytywnie na nasze zmysły i samopoczucie dlatego warto zadbać o to by w naszym ogrodzie ich nie zabrakło. Musimy jednak pamiętać, że zapach jest rzeczą indywidualną, to co dla jednych będzie cudownym aromatem dla innych może być nieprzyjemnym i duszącym zapachem. Dlatego ważne jest, aby zlecając komuś zaprojektowanie pachnącego ogrodu wskazać co lubimy, jakiego typu zapachy akceptujemy tak by wybrane rośliny nam odpowiadały. Jeśli pokusimy się o zaplanowanie ogrodu samodzielnie ważne jest, aby pamiętać chociażby o tym, że na udaną kompozycję wpływa kilka elementów, takich jak: kształt, forma liści i kwiatów, ich kolor, faktura, a także rozmiar. Dobrze jest tak dobrać rośliny, aby zapewnić sobie ciągłe kwitnienie dzięki czemu będziemy mogli się cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także