Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak zrobić nalewkę?

nalewkaNalewka to pyszny i coraz bardziej popularny trunek, który jesteśmy w stanie przygotować sami z owoców z naszego ogrodu takich jak jabłka, wiśnie, aronia, czy dzika róża. Nie wymaga to zbyt dużego nakładu pracy i nie jest zbyt skomplikowane, ale trzeba poczekać na końcowy efekt kilka miesięcy. Aby nalewka udała się trzeba przestrzegać kilku  podstawowych zasad: wszystkie owoce, których chcemy użyć do nalewki muszą być dojrzałe i zdrowe, zmiażdżone owoce należy zalać spirytusem rozcieńczonym z zimną wodą (roztwór ma mieć 70-75%), dosładzamy tylko miodem lub syropem zrobionym z cukru, co dwa do trzech dni wstrząsamy pojemnikiem, w którym znajdują się zalane owoce i ostatnia, ale bardzo ważna zasada – nalewkę  podajemy nie wcześniej niż po 2 miesiącach od momentu kiedy ją zlejemy.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także