Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak zrobić kompost?

kompostownik
Aby nasz ogród pięknie wyglądał i jednocześnie był ekologiczny warto pokusić się o zrobienie własnego kompostu. Warto wiedzieć, że gotowy, prawidłowo przygotowany kompost jest gęsty, ciemny, kruchy, o słodkim zapachu. Przygotować go można z odpadów ogrodowych i kuchennych, a także może zawierać w sobie produkty z papieru. Co ciekawe około 40% zawartości średniej wielkości kosza na śmiecie nadaje się właśnie na przygotowanie kompostu w domowych warunkach. Zanim przystąpi się do robienia kompostu należy ustalić miejsce, w którym będziemy go robić. Do tego celu możemy kupić gotowe pojemniki, wykorzystać stare pudła bądź zrobić małe ogrodzone koryto. Kompost powinien znajdować się w nasłonecznionym miejscu, bądź półcieniu oraz stać bezpośrednio na ziemi. Do kompostu możemy użyć praktycznie wszystkich produktów organicznych. Warto jednak unikać: mięsa, ryb, nabiału, produktów gotowanych, świeżo skoszonej trawy, odchodów psów, popiołu węglowego.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także