Prace w ogrodzie - poradnik

Jak zrobić inspekt?

inspektInspekt, podobnie jak tunele foliowe, coraz częściej możemy spotkać na działkach oraz w przydomowych ogrodach. Spełnia on podobną funkcję jak szklarnia, ale jest dużo mniejszych rozmiarów i o wiele tańszy wykonaniu. Dzięki niemu możemy stworzyć naszym roślinom mikroklimat jakiego potrzebują do prawidłowego wzrostu, tzn. odpowiednią wilgotność, oświetlenie, temperaturę, czy zawartość dwutlenku węgla. Inspekty nie zawsze wyglądają tak samo - jest wiele ich rodzajów. Każdy jednak musi zawierać prostokątną ramę oraz przykrywające ją, uchylane lub zdejmowane okno. Warto jednak pokusić się o zbudowanie bardziej skomplikowanego inspektu, zwłaszcza jeśli będzie on dość sporych rozmiarów. W takim przypadku dobrze jest zamontować zamiast okna np. ażurowy szkielet z listew obciągnięty folią przepuszczającą światło. Daje nam to możliwość uprawiania dużo wyższych roślin.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak działa mikoryza?

ogródMikoryza to nic innego jak symbioza grzybów z innymi roślinami. W środowisku naturalnym wiele roślin korzysta w ten sposób z tego, co dają im grzyby. Mikoryza przyczynia się między innymi do zwiększania powierzchni chłonnej systemu korzeniowego, gdyż jej poszczególne części są bardzo cienkie, penetrują głębiej glebę, a w przypadku takich roślin jak rododendrony, borówki, wrzosy, które nie mają w ogóle włośników, grzybnia mikoryzowa pełni właśnie ich funkcję. Jej dodatkowe zalety to: ochrona roślin przed chorobami, zwiększenie odporności na suszę, a także na niekorzystne warunki atmosferyczne. Możemy kupić gotową szczepionkę mikoryzową, którą stosujemy na system korzeniowy krzewu lub drzewka tuż przed zasadzeniem go. Dzięki temu grzybnia zaszczepiona na korzenie, wchodzi w symbiozę z korzeniami i rozrasta się. Warto wiedzieć, że istnieje również możliwość zaszczepienia grzybni roślinom już rosnącym.

Zobacz także