Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak zbudować szklarnię?

szklarnia w ogrodzieSposobów na budowę szklarni jest wiele. Na rynku dostępne są gotowe konstrukcje do samodzielnego montażu. Są one wykonane z lekkiego aluminium i wystarczy tylko połączyć elementy z sobą. Koszt takiej szklarni to jednak spory wydatek. Konstrukcję można też wykonać samodzielnie, np. stosując metalowe teowniki lub po prostu drewno. Pierwszy z wymienionych materiałów trzeba zabezpieczyć przed rdzą, zaś drugi zaimpregnować impregnatem do drewna. Do oszklenia szklarni stosuje się najczęściej szkło ogrodnicze lub poliwęglan komorowy. Tafle szkła uszczelnia się silikonem po uprzednim podłożeniu pod nie plastikowych podkładek, aby w zimie szyby nie popękały. Jako, że szklarnia jest przeważnie budowlą wieloletnią – warto pomyśleć o wykonaniu pod nią niewielkiego fundamentu. Wówczas konstrukcja nabierze odpowiedniej stabilności.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także