Prace w ogrodzie - poradnik

Jak zbudować studnię w ogrodzie?

studnia w ogrodzieDo wybudowania studni należy zatrudnić studniarzy. Jest to bowiem jedna z nielicznych prac budowlanych, której nie wykona się samodzielnie. Przed przystąpieniem do kopania lub wiercenia terenu należy określić miejsce znajdowania się źródła wody gruntowej oraz przeanalizować do czego służyć nam będzie woda pozyskana z nowo powstałej studni. Jeżeli woda ta ma być również wiodą pitną – konieczne jest usytuowanie studni w odpowiedniej odległości od miejsc, w których przechowuje się nieczystości lub ścieki. Konieczne jest również wyposażenie studni w odpowiedni filtr, który oczyści pobraną wodę gruntową. Rodzaj studni, na który się zdecyduje powinien odpowiadać uwarunkowaniom geotermalnym, jak i naszym rzeczywistym potrzebom. Warto zatem przeanalizować, czy wodą ze studni podlewać będziemy jedynie niewielki obszar przydomowego trawnika, czy też wykorzystamy ja do szerszych celów.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także