Oczka wodne - poradnik

Jak zbudować pomost?

pomost nad jezioremPrace związane z budową pomostu nie są wcale skomplikowane i każdy zapalony majsterkowicz może je wykonać sam. Wystarczy zgromadzić odpowiedni rodzaj drewna, gwożdżę do zbijania konstrukcji i posiadać kilka podręcznych narzędzi. Niezbędne będą: piła, siekiera, młotek i solidny młot do wbijania pali w grunt. Najlepsze drzewo na pomost to dąb lub akacja. Obydwa gatunki są odpowiednio twarde, a dodatkowo dąb posiada właściwość samo konserwowania się w wodzie. Zaostrzone pale należy solidnie osadzić w dnie jeziora i zastosować łączenia z leśnych żerdzi, wzmocnione dodatkowymi poprzeczkami. Na konstrukcji tej mocuje się deski, które są pokładem naszego pomostu. Podczas ich montażu warto zachować zdrowy rozsądek i nie kłaść ściśle jednej, przy drugiej. Rozwiązanie takie może się wydawać praktyczne, ponieważ w pomoście nie będzie dziur, ani szpar. Jednak, skonstruowana w ten sposób budowla nie posłuży nam długo. Woda nie będzie bowiem miała możliwości spadku, przez co deski zaczną gnić, a czasie letnich upałów – będą się rozsychały.

Na jakich brzegach budować pomost?

pomost drewnianyPomost nad taflą wody to prawdziwy rarytas w czasie letniego wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu ma on szansę służyć nam odpowiednio długo. Jeziora posiadają bowiem takie brzegi, że wiatr wieje na nich częściej. Są to tzw. brzegi nawiewne. Na takich brzegach z reguły nie buduje się pomostów. Co prawda inwestycja ta nie jest zbyt kosztowna, ale też nie warta wkładu własnej pracy. Kra, która zacznie odpływać po zimie jest w stanie doszczętnie zniszczyć naszą budowlę. Zatem, pomosty warto stawiać na brzegach zawiewnych. W takich miejscach – mają one szanse przetrwać znacznie dłużej niż tylko jeden sezon. Jednak tylko pod warunkiem, że nie zostaną zniszczone przez okolicznych wandali.

Pomost, a podest – różnice

pomost drewnianyMimo, iż w nazewnictwie określenia te są do siebie bardzo podobne w brzmieniu – podest, od pomostu dzieli dość sporo różnic. Pomosty budujemy bowiem na otwartych wodach jezior lub rzek. Przeważnie na terenach, na których nie zamieszkujemy na stałe, choć stosunkowo często lubimy je odwiedzać. Podesty – powstają w przydomowych ogrodach – bardzo często tuż za progiem, przez który wychodzimy na taras, aby zjeść śniadania. Te dwie konstrukcje budowlane odróżnia od siebie przede wszystkim – sposób ich posadowienia na gruncie. W przypadku pomostu – solidne pale trzeba  wbić w podłoże, forsując lustro wody, która znajduje się w akwenie. Jeżeli chodzi o pomost -wystarczy zakup odpowiednich palików osadzonych w fundamentowym podłożu i wstawienie ich np.. do ogrodowego oczka wodnego lub stawu. Samo wykończenie obydwu konstrukcji jest podobne – na pokład trzeba położyć deski. Wytrawni ogrodnicy kładą  szlachetne gatunki drzew egzotycznych, które z upływem czasu same pokrywają się szlachetna patyną, zaś kajakarze i wędkarze używają do powyższego celu pospolitej akacji.

Zobacz także