Prace w ogrodzie - poradnik

Jak zbudować altanę w ogrodzie?

altana_sniezka
Zbudowanie altanki w ogrodzie to dobry pomysł, gdyż zmieni ona na pewno charakter naszego ogrodu, doda mu uroku i romantycznego klimatu. Przede wszystkim jednak da nam możliwość schronienia się przed ostrym słońcem, czy też deszczem i zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu. Altanka jest to budowla, którą możemy wykonać właściwie sami. W najprostszej wersji można wykonać ją z lekkiej konstrukcji opartej na 4 – 6 słupach, bez ścianek bądź z lekkimi, ażurowymi ściankami. Ważne jest, aby zaplanować ją na tyle dużą by zmieścił się komplet mebli ogrodowych, żebyśmy mogli swobodnie w niej wypoczywać. Istotne jest również by zaplanować ścieżkę do altanki, byśmy swobodnie mogli do niej dojść. Warto utrzymać ją w charakterze architektury domu, tak, aby zbytnio się nie wyróżniała.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić dalie?

Dalie to byliny tworzące podziemne bulwy korzeniowe. Można je uzyskać z nasion. Nasiona dalii wysiewamy w marcu do kuwet lub doniczek. Następnie przykrywamy cienką warstwą gleby, podlewamy i przykrywamy folią. Tak przygotowanym nasionom należy zapewnić temperaturę ok. 20°C. Folię zdejmujemy, gdy dalie wykiełkują i osiągną a wysokość ok. 1 cm. Gdy siewki będą miały 4 listki, przesadzamy je do doniczek. Do ogrodu przenosimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Dalie można także uzyskać z karp kupowanych w sklepach ogrodniczych, co jest metoda łatwiejszą. Przy zakupie karp należy zwrócić uwagę, by każda miała przynajmniej jeden pąk. Karpy dalii sadzimy w glebie na głębokości od 5 do 7 cm od początku do połowy maja. Dalie preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy zapewnić im glebę przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko alkalicznym.

Zobacz także