Prace w ogrodzie - poradnik

Jak zbierać zioła z ogrodu?

zbiór ziółZioła należy zbierać przed południem podczas słonecznej i suchej pogody. Z różnych ziół pozyskujemy inne części roślin, dlatego warto wiedzieć co zbierać, aby uzyskać najlepszy aromat oraz aby nasze zioła mogły równie pięknie rosnąc w następnym roku. W przypadku bazylii i majeranku należy ścinać całe rośliny zostawiając łodygę ok. 10 cm nad ziemią, aby mogły odrosnąć. Z rumianku obrywamy pojedyncze koszyczki (kwiaty). Tymianek właściwy należy ścinać w połowie wysokości gałązki zaś oregano i miętę ucinamy w połowie wysokości pędu. Górne części pędów z ładnie rozwiniętymi liśćmi zbieramy u szałwii, a z rozmarynu obrywamy pojedyncze listki. Z nagietka interesują nas jedynie dobrze rozwinięte kwiaty, a z dziurawca oprócz kwiatów ucinamy też górne partie rośliny.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak zrobić inspekt?

inspektInspekt, podobnie jak tunele foliowe, coraz częściej możemy spotkać na działkach oraz w przydomowych ogrodach. Spełnia on podobną funkcję jak szklarnia, ale jest dużo mniejszych rozmiarów i o wiele tańszy wykonaniu. Dzięki niemu możemy stworzyć naszym roślinom mikroklimat jakiego potrzebują do prawidłowego wzrostu, tzn. odpowiednią wilgotność, oświetlenie, temperaturę, czy zawartość dwutlenku węgla. Inspekty nie zawsze wyglądają tak samo - jest wiele ich rodzajów. Każdy jednak musi zawierać prostokątną ramę oraz przykrywające ją, uchylane lub zdejmowane okno. Warto jednak pokusić się o zbudowanie bardziej skomplikowanego inspektu, zwłaszcza jeśli będzie on dość sporych rozmiarów. W takim przypadku dobrze jest zamontować zamiast okna np. ażurowy szkielet z listew obciągnięty folią przepuszczającą światło. Daje nam to możliwość uprawiania dużo wyższych roślin.

Zobacz także