Prace w ogrodzie - poradnik

Jak zbierać owoce z ogrodu?

zbiór jabłek
Prawidłowy zbiór owoców jest bardzo ważny, gdyż od tego zależy ile z nich będzie nadawać się do spożycia, przetworzenia i przechowywania. Warto wiedzieć, że owoce, które chcemy przechowywać powinniśmy zebrać zanim dojrzeją, kiedy są jeszcze twarde. Oczywiście owoce, które chcemy spożyć od razu zbieramy jak tylko dojrzeją gdyż wtedy są najsmaczniejsze i najbardziej soczyste. Oznacza to na ogół, że zbiór z danego drzewa będziemy musieli podzielić na kilka razy, gdyż nie wszystkie owoce dojrzeją w tym samym momencie. Pamiętajmy, że owoce zrywamy całą dłonią podnosząc je i jednocześnie obracając. Zaczynamy zawsze od najniższych gałęzi, od zewnętrznej części korony. Bardzo istotne jest aby nie stawać na gałęzi, tylko przysunąć wyższą drabinę, gdyż możemy uszkodzić korę drzewa, co może spowodować rozwinięcie się jakiejś choroby.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić dalie?

Dalie to byliny tworzące podziemne bulwy korzeniowe. Można je uzyskać z nasion. Nasiona dalii wysiewamy w marcu do kuwet lub doniczek. Następnie przykrywamy cienką warstwą gleby, podlewamy i przykrywamy folią. Tak przygotowanym nasionom należy zapewnić temperaturę ok. 20°C. Folię zdejmujemy, gdy dalie wykiełkują i osiągną a wysokość ok. 1 cm. Gdy siewki będą miały 4 listki, przesadzamy je do doniczek. Do ogrodu przenosimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Dalie można także uzyskać z karp kupowanych w sklepach ogrodniczych, co jest metoda łatwiejszą. Przy zakupie karp należy zwrócić uwagę, by każda miała przynajmniej jeden pąk. Karpy dalii sadzimy w glebie na głębokości od 5 do 7 cm od początku do połowy maja. Dalie preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy zapewnić im glebę przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko alkalicznym.

Zobacz także