Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak zapobiegać przemarzaniu roślin sadowniczych?

Bielenie drzew
Panujące w zimie trudne warunki atmosferyczne takie jak niskie temperatury czy zimne wiatry sprzyjają przemarzaniu roślin sadowniczych. Uszkodzenia spowodowane mrozem mogą objawiać się bardzo różnie. Najczęstszymi oznakami tego, że roślina przemarzła jest  pionowo pękająca kora na pniu i grubszych konarach oraz rany zgorzelinowe na korze. Dochodzi do nich, gdy między dniem i nocą jest spora różnica temperatur. Często dzieje się tak w styczniu i lutym, ponieważ słońce w dzień nagrzewa konary i pnie, a spadająca wieczorem temperatura gwałtownie je chłodzi.

Bielenie. Jest to metoda, która skutecznie chroni przed przemarzaniem pni i nasad konarów drzew. Jej działanie polega na tym, że na pobielonych pniach promienie słoneczne częściowo się odbijają, co powoduje zmniejszenie różnicy temperatur.
Do bielenia przygotowujemy mleko wapienne, czyli rozpuszczone w wodzie wapno gaszone, w proporcji ok. 2 kg wapna na 10 l wody. Aby zapobiec spłukiwaniu mieszaniny z kory podczas opadów deszczu lub śniegu, dobrze jest zmieszać mleko wapienne z krowieńcem lub gliną. Tak przygotowany roztwór nanosimy na pnie i konary za pomocą opryskiwacza do bielenia. Najbardziej narażone na uszkodzenia mrozowe są południowe części rośliny. To właśnie one, wystawione na działanie słońca nagrzewają się najbardziej co powoduje największe wahania temperatur. Dlatego na te partie rośliny warto nanieść mieszaninę do bielenia wyżej niż na partie wystawione na inne strony świata.
Bielenia należy dokonać najpóźniej do końca stycznia. Wykonywanie  tego w późniejszym terminie mija się z celem, gdyż od marca temperatury nie wahają się na tyle, aby mogły spowodować powstanie ran zgorzelionych czy pękanie kory. Jeśli opady zmyją mleko wapienne z kory drzew, bielenie należy powtórzyć, by utrzymało się ono na nich do marca.
Należy pamiętać, że bielenie drzew nie jest metodą pozbywania się szkodników z kory drzew. Mleko wapienne nie wnika w głębsze warstwy kory, by mogło zaszkodzić larwom owadów, które w nich zimują. Jego działanie ogranicza się jedynie do odbijania promieni słonecznych z powierzchni pni.

Owijanie słomą, papierem. Aby uchronić drzewa owocowe przed mrozami możemy także owinąć je słomą lub papierem. Najlepiej nałożyć kilka warstw materiału, wtedy powietrze znajdujące się między nimi będzie skutecznie chronić pnie przed mrozem.
Należy pamiętać, aby nie owijać drzew folią. Jest ona nieprzepuszczalna dla powietrza i wody, dlatego pod jej warstwą tworzy się wilgotny mikroklimat sprzyjający rozwojowi grzybicy i innych chorób.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także