Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak zaplanować ogród zimowy?

ogród zimowyPrzy planowaniu ogrodu zimowego musimy pamiętać o kilku istotnych sprawach, t.j. miejsce w którym ma się mieścić ogród zimowy, jego kształt oraz parametry. Jest to niezwykle istotne, gdyż od tego będzie zależało czy wystarczy, że zamontujemy odpowiednią wentylację i doprowadzimy instalację elektryczną – w przypadku wykorzystania tarasu, czy też będziemy musieli dobudować go do istniejącego budynku. W drugim wypadku musimy pamiętać o odpowiedniej izolacji termicznej oraz paraizolacji. Do ogrzewania ogrodu najlepiej wykorzystać konwektory, gdyż zapobiegają one zbieraniu się wody na wewnętrznej stronie szyb. Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie dodatkowego ogrzewania w podłodze, które umożliwi utrzymanie odpowiedniej temperatury
w ogrodzie.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także