Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak zaplanować ogród warzywny?

Marchew
Jesienią można wysiać marchew wtedy będziemy cieszyć się wcześniej smakiem marchwi.
Planując ogród warto zastanowić się nad wydzieleniem jego kawałka na założenie ogródka warzywnego, gdyż nic nie smakuje lepiej niż świeże i zdrowe warzywa z własnej uprawy. Przy zakładaniu ogródka warto posadzić na jednej grządce jednocześnie kilka gatunków roślin. Taka różnorodność urozmaici nasz ogródek, sprawi, że uprawy będą lepiej rosnąć a także spowoduje, że rośliny będą bardziej odporne na szkodniki i choroby. Dodatkowym atutem jest też fakt, że taki układ powoduje, że nie wyjaławia się podłoże oraz pobudza do życia pożyteczne gatunki owadów. Aby nasze warzywa były aromatyczne i smaczne warto pokusić się o zasianie pomiędzy nimi ziół oraz roślin przyprawowych. Polecamy tworzenie następujących par: koper ogrodowy z marchwią, koper lub kolendra z ziemniakami, jak również rzeżucha z rzodkiewką.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także