Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak założyć żywopłot?

żywopłotRośliny liściaste na żywopłot sadzimy na przełomie października i listopada, zaś zimozielone - zarówno iglaste, jak i liściaste - pod koniec kwietnia lub na koniec sierpnia.
Rośliny, które nie są sprzedawane z bryłą ziemi wokół korzeni dobrze jest przed posadzeniem wstawić do zimnej wody na kilka godzin. Konieczne jest, aby przed posadzeniem krzewów upewnić się, czy wszystkie korzenie są zdrowe i nie uszkodzone. Jeśli takie się zdarzą, trzeba je usunąć. Ogólna zasada sadzenia żywopłotu mówi, że na metr bieżący ziemi należy posadzić 3-4 rośliny, jeśli żywopłot ma mieć ok. 2 m. Jeśli rośliny są niższe, sadzimy je odpowiednio gęściej.
Jeśli będziemy sadzić krzewy gęsto, warto zamiast pojedynczych dołków wykopać jeden rów o szerokości i głębokości odpowiadającej jednemu szpadlowi.
Po umieszczeniu roślin w rowie, należy obsypać je ziemią ogrodową zmieszaną w stosunku 1:1 z kompostem lub nawozem organicznym. Następnie powinno się mocno udeptać ziemię tak, by wokół korzeni nie zostało powietrze i obficie podlać posadzone rośliny.
Po posadzeniu żywopłotu dobrze jest wokół roślin wysypać torf lub korę. Taka ściółka na dłużej zatrzyma wilgoć w glebie i zahamuje wzrost chwastów.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także