Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak założyć ziołową rabatę?

ziołaAby powstał efektowny kobierzec z ziół konieczne jest słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. Podłoże okrywamy czarną folią z otworami, w których sadzimy rośliny.  W ten sposób zabezpieczymy rabatę przed rozwojem chwastów. Następnie folię należy przysypać 5 cm warstwą żwiru. Na rabatę ziołową świetnie nadają się wszystkie rodzaje macierzanek (tymianku). Można także posadzić szałwię omszoną, melisę, lubczyk, miętę oraz lebiodkę pospolitą zwana popularnie oregano. Na takiej rabacie pięknie będą się także prezentowały ozdobne czosnki o wyniosłych kwiatach oraz lawenda nadająca delikatności całej kompozycji. Rośliny należy sadzić w odstępach ok. 25cm od siebie aby miały miejsce od swobodnego rozrastania się.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Jakie rośliny na rabatę kwitnącą wczesnym latem?

Szałwia
Między kwitnieniem kwiatów wiosennych, a letnich zazwyczaj w ogrodzie panuje zastój. Są jednak rośliny, które doskonale mogą wypełnić tę lukę. Wczesnym latem kwitną piwonie, wysokie kosaćce, kocimiętka oraz przywrotnik miękki. Na front wczesno-letniej rabaty świetnie nadają się liczne bodziszki np. odmiana ‘Johnson’s Blue’ oraz żurawka. Jeśli rabata znajduje się na lekkiej glebie i w słońcu pięknie prezentować będą się na niej błękitne chabry górskie lub różowe w odmianie ‘John Coutts’ oraz dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa i szałwia omszona. W cieniu dobrze będą rosły zadarniające serduszki, śnieżyce, wilczomlecz Griffitha „Fireglow’ i ‘Dixter’. Wczesnym latem kwitną także niektóre róże parkowe i wielokwiatowe.

Zobacz także