Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Czym pomalować ogrodzenie metalowe lub aluminiowe?

pomalowane ogrodzenieNa rynku mamy dostępnych kilka rodzajów farb, którymi możemy pomalować praktycznie wszystko. Decydując się na pomalowanie ogrodzenia warto zdecydować się na farbę specjalnie do tego przeznaczoną. Unikniemy w tej sposób problemów ze złym rozprowadzaniem się farby, jej trwałością, czy efektem końcowym. Farby przeznaczone do malowania metalu czy aluminium również różnią się między sobą czasem schnięcia, kolorystyką, a także rodzajem użytego rozpuszczalnika i wydajnością. Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są farby, które mają w sobie funkcję podkładu oraz farby dekoracyjnej. Bardzo dobrym rozwiązaniem są dostępne na rynku farby dekoracyjne z właściwościami antykorozyjnymi, gdyż dzięki temu można je nakładać nawet na materiał, który lekko pokryty rdzą.

Zobacz także