Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak założyć ogródek ziołowy?

ziołaZałożenie ogródka ziołowego jest stosunkowo proste. Możemy założyć go w naszym ogrodzie, jak również na balkonie, pamiętając tylko o tym, że na zimę należy przenieść zioła do kuchni czy innego pomieszczenia by móc cieszyć się nimi przez cały rok. Do swojego ogródka bez względu na to gdzie go zakładamy możemy użyć dowolnych ziół. Do najpopularniejszych należą: bazylia, oregano, tymianek, mięta, melisa i rozmaryn. Zioła najlepiej sadzić na wiosnę, jeśli chcemy posadzić je latem lepiej kupić gotowe sadzonki. Pamiętajmy, że większość ziół pochodzi z ciepłych krajów, gdzie temperatury są dość wysokie a gleba sucha i dlatego nie tolerują one zbyt dużej wilgotności. Bardzo ważne jest więc, aby doniczki miały odpływ, by woda zbytnio się nie gromadziła.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także