Prace w ogrodzie - poradnik

Jak założyć kompost?

Kompostownik w ogrodzie
Kompostownik najlepiej umieścić w miejscu zacienionym bezpośrednio na gruncie, by nadmiar wilgoci z kompostowanego materiału mógł odpłynąć, a mikroorganizmy glebowe i dżdżownice mogły przejść do kompostu.
Jeśli nie stać nas na profesjonalny kompostownik, a chcemy ekologicznie pozbyć się odpadków organicznych, dobrze jest założyć pryzmę kompostową. Zakładamy ją na jesieni w zacisznym i ocienionym miejscu, aby zatrzymywała wilgoć. Pod pryzmą układamy płyty chodnikowe, wtedy cały kompost zostanie w pryzmie lub ziemię ogrodowa, która wzbogaci się w składniki odżycze. Pierwszą warstwą pryzmy jest torf zatrzymujący sole mineralne. Następnie układamy odpadki organiczne, powinny być nieco rozdrobnione. Do tej warstwy można dodać nawóz kompostowy zawierający mikroorganizmy przyspieszające procesy rozkładu i wapno nawozowe (2 kg na1m3) neutralizujące kwaśny odczyn kompostu. Wszystkie te składniki mieszamy, nie ubijając, i na koniec przysypujemy torfem i liśćmi.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także