Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak zadaszyć taras?

zdjęcie 1Taras stanowi doskonałe miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu. Niesprzyjająca aura jest jednak w stanie skutecznie przerwać miłe chwile relaksu. Dlatego właśnie taras powinniśmy odpowiednio zadaszyć. Można w tym celu zastosować rozwiązania tymczasowe, tj. parasol ogrodowy lub zwijana markiza, albo wykonać zadaszenie stałe. Na drugi z wymienionych rodzajów krycia tarasów świetnie nadają się płyty poliwęglanowe. Poliwęglan komorowy jest trwały i dobrze znosi wahania temperatur. Jest również odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Szkodzi mu jednak działanie promieni UV. Dlatego wierzchnią warstwę płyt należy zabezpieczyć akrylem. Płyty poliwęglanowe mogą być zarówno, przezroczyste, jak i zmatowione. Ich druga wersja świetnie ochrania przed nadmiernym promieniowaniem, ale również ogranicza dostęp światła do pomieszczeń usytuowanych przy tarasie.

Jak powinien być położony ogród zimowy?

ogród zimowyWażne jest jego usytuowanie względem stron świata. Wcześniejsze przemyślenie tej kwestii pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pozostałych pomieszczeń. Położenie ogrodu powinno być odpowiednie dla jego funkcji. Dla ogrodu zorientowanego w jednym kierunku najlepsza będzie dobrze nasłoneczniona strona południowa, dla wersji narożnikowych - strona południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Właściwe położenie ogrodu ułatwia prawidłowy rozwój roślin.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Zobacz także