Szkodniki - poradnik

Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami?

ptaki w ogrodziePtaki w ogrodzie są na ogół bardzo sympatycznymi i pożądanymi lokatorami. Problemy zaczynają się wtedy, gdy posiadamy część warzywną oraz drzewa i krzewy owocowe.  W takiej sytuacji ptaki zaczynają przysparzać nam wielu zniszczeń i kłopotów. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie naszych upraw przed nimi. Jednym z nim jest zrobienie wokół grządek płotka z patyków sznurka i ciernistej rośliny np. mahonii, ostrokrzewu, róży czy berberysu. Jest to dość skuteczna metoda, ale niestety mało estetyczna. W przypadku drzew owocowych i krzewów możemy zawiesić na sznurkach kawałki folii aluminiowej, która pod wpływem wiatru wydaje dźwięk oraz odbija promienie słoneczne. Metoda ta jest skuteczna dopóki, dopóty ptaki nie przyzwyczają się do  naszej „ozdoby”. Można również zrobić stracha z taśmy magnetofonowej, założyć siatkę ogrodniczą pcv na grządki czy też ustawić sylwetki ptaków drapieżnych w pobliżu naszych upraw.

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Zobacz także