Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe na zimę?

jabłońZabezpieczenie drzew owocowych jest bardzo istotnym elementem składającym się na ich pielęgnację. Dzięki zapewnieniu im prawidłowej ochrony przed zimą istnieje duże prawdopodobieństwo, że nam nie zmarzną i na wiosnę pięknie rozkwitną. Drzewa owocowe możemy zabezpieczyć na różne sposoby. Po pierwsze możemy je okryć słomianymi matami bądź kilkoma warstwami agrowłókniny. Gdy zdecydujemy się już na materiał to owijamy nim pnie drzew tworząc luźne "chochoły". Warto pamiętać jednak, że słoma jest bardzo lubiana przez gryzonie i założona zbyt nisko i zbyt obficie może sprowadzić nam nieproszonych gości np. myszy, które mogą obgryźć korę drzewa. Wadą słomy jest też fakt, że mocno nasiąka wodą i przy zbyt małej cyrkulacji powietrza może to powodować rozwijanie się chorób zwłaszcza w okresach kiedy robi się cieplej. Ważnym elementem przygotowania drzew do zimy jest też wyłożenie gleby wokół nich kompostem, który zabezpieczy korzenie przed niską temperaturą.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także