Szkodniki - poradnik

Jak walczyć ze szkodnikami drzew owocowych?

drzewa owocoweNajlepszym momentem do znalezienia i wytępienia szkodników znajdujących się na naszych drzewach jest koniec zimy. W tym czasie nasze drzewa są bez liści, więc gołym okiem będzie widać czy nie zasiedliły się na nich jakieś owady. W zależności od gatunku szkodniki zimują w postaci dorosłej, larwy bądź stadium jaja. Należy pamiętać, że nie zawsze są one w skupiskach, często zimują pojedynczo. Często gnieżdżą się one w zwiniętych liściach, zespolonych ze sobą zeschniętych liściach, czy liściach pojedynczych luźno zwisających z gałęzi. Znalezione gniazda owadów należy zdjąć z drzewka wraz z jajami i spalić. Zdarzyć może się również, że szkodniki złożą jaja na pniu lub u podstawy grubych konarów. W takim wypadku należy je natychmiast zeskrobać
i zniszczyć. Warto też pamiętać, że w przypadku zaatakowanych śliw i jabłoni, najpierw zimą zeskrobujemy z nich znalezione jaja, a podczas wiosennych cięć niszczymy również zaatakowane gałązki.

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Zobacz także