Prace w ogrodzie - poradnik

Jak użytkować szklarnię?

szklarniaPrawidłowe użytkowanie szklarni sprowadza się do zapewnienia roślinom, jak najlepszych warunków do rozwoju i oddawania plonów. W powyższym celu konieczne jest zagwarantowanie im odpowiedniego podłoża, regularne nawadnianie oraz inne zabiegi pielęgnacyjno – ochronne. W lecie konieczne jest częste wietrzenie szklarni, ponieważ w czasie upałów jest w niej bardzo gorąco. Zimą natomiast trzeba zadbać, aby rośliny zimujące nie przemarzły. Szklarnie zabezpiecza się w powyższym celu specjalną folią izolacyjną. Jeśli zamierzamy z niej korzystać całorocznie – należy pomyśleć też o ogrzewaniu. Ponadto, do szklarni powinno docierać, jak najwięcej światła. Zatem szyby zawsze powinny być odpowiednio czyste, aby mogły przepuszczać promienie słoneczne.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także