Oczka wodne - poradnik

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Jak eksploatować pompę wodną?

pompa wodnaSposób eksploatacji pompy wodnej zależy
w dużej mierze od jej rodzaju. Dokładną instrukcję użytkowania dołącza zatem
w każdym przypadku do urządzenia – jego producent. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad użytkowania pomp, których stosowanie pozwala wydłużyć żywotność urządzeń. Przede wszystkim, w porze zbliżających się mrozów, należy pamiętać o zabezpieczeniu pompy przed zamarznięciem. Robi się to przeważnie – stosując warstwę izolacji ze styropianu. Konieczne jest również zwracanie uwagi na to, aby pompy nie zadławić. W powyższym celu zawsze należy najpierw otwierać wypływ wody,
a dopiero następnie uruchamiać pompę. Do pomp samozasysających, przed pierwszym ich użyciem  - trzeba nalać wody.

Zobacz także