Szkodniki - poradnik

Jak usunąć kleszcza?

kleszczBardzo ważne jest aby po powrocie z miejsc, w których kleszcze występują tj. pola, łąki, czy też las rozebrać się i dobrze obejrzeć. Jeśli zauważymy, że w ciało wbił nam się kleszcz musimy go jak najszybciej usunąć, aby zmniejszyć możliwość zachorowania, jeśli kleszcz był zarażony. Usunąć kleszcza można na kilka sposobów, jeśli jednak boimy się zrobić to sami, najlepiej udać się do lekarza, który go nam usunie. Jeśli zdecydujemy się zrobić to sami, pamiętajmy o podstawowych zasadach tzn. kleszcza zawsze musimy złapać całego, tuż przy skórze (możemy użyć pęsety) i zdecydowanie pociągnąć wyrywając go w całości, bardzo ważne jest aby go nie urwać, żeby żaden kawałek nie pozostał w ciele, bo ciężko będzie wydostać tylko jego część. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przetarcie miejsca po kleszczu spirytusem, aby zdezynfekować to miejsce. Pamiętajmy, że nie należy: smarować go masłem, olejem, zgniatać i wyciskać.

Jak chronić przed meszkami i komarami małe dziecko?

komarOkres wiosenno-letni przynosi nam poza dłuższym dniem, wyższą temperaturą i rozkwitem roślin również komary i meszki. Są one bardzo uciążliwe dla osób dorosłych, a co dopiero dla małych dzieci czy niemowląt. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo preparatów przeciwko tym owadom, ale niestety duża część z nich nie nadaje się dla małych dzieci i niemowląt. Warto wiedzieć, że o ile meszki atakują głównie w dzień, to komary są najbardziej aktywne wieczorem i w nocy. Aby uchronić nasze dziecko przed ukąszeniem skutecznym sposobem jest zasłanianie łóżeczka moskitierą lub siatką. Można też zamontować taką ochronę na okno, aby owady nie wleciały do pokoju. Dodatkowo warto w pokoju postawić miseczkę z olejkiem eterycznym, np. lawendowym, miętowym, goździkowym, gdyż owady te nie lubią tych zapachów. Warto pomyśleć również o ubraniu dziecka tak, aby zasłonić jak największą powierzchnię ciała.

Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin to silnie trujące substancje, które rozpryskujemy na roślinach w celu ochrony przed szkodnikami i chorobami. Aby zabezpieczyć się przed ich toksycznym działaniem, należy odpowiednio się ubrać. Ochronne ubranie powinno składać się z bluzy z długim rękawem, długich spodni, a najlepiej kombinezonu. Nie należy zapominać o rękawicach, kaloszach i kapeluszu. Przy bardzo toksycznych preparatach wskazane jest użycie maski z filtrem. Ważne, aby szczególnie chronić głowę, zranioną skórę i rumieniec po opalaniu, gdyż te obszary mają największą zdolność pochłaniania toksyn. Należy pamiętać także, aby przeprowadzać oprysk podczas bezwietrznej i chłodnej pogody, a podczas wykonywania zabiegu nie jeść ani nie pić. Dobrze jest także dokładnie umyć całe ciało po zakończeniu oprysku.

Zobacz także