Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak urządzić ogród żółty?

Narcyzy
Jeśli chcemy aby nasz ogród przyciągał wzrok, cieszył ciepłem koloru i żywą barwą oraz wzbudzał pozytywne emocje warto urządzić go w kolorze żółtym. Niewątpliwym plusem zdecydowania się właśnie na ten kolor w naszym ogrodzie jest fakt, iż mamy ogromny wybór roślin mających żółte owoce, igły i kwiaty. Dzięki takiemu dużemu wyborowi możemy cieszyć się kwitnącym ogrodem już od wczesnej wiosny. W pierwszej kolejności warto zdecydować się na żółte krokusy, tulipany, pierwiosnki i narcyzy, gdyż one zakwitną najwcześniej. Nie może również zabraknąć bratków oraz miłka wiosennego. Aby nasz ogród cieszył oko od lata aż do jesieni powinniśmy posadzić nagietki, aksamitki i gazanie. Warto również, aby w naszym ogrodzie znalazły się: trzmielina, pięciornik, złotlin, żarnowiec i złotokap.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Renowacja tarasu - ja go odnowić?

taras przydomowyNiestety często zdarza się, że nasz taras przestaje być ozdobą, a zaczyna straszyć swoim wyglądem. Jeśli mamy położone na nim płytki, które zaczynają odpadać, powinniśmy zerwać je do końca i położyć nowe. Musimy jednak najpierw upewnić się, czy taras jest dobrze zaizolowany, aby sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nasz taras był natomiast jedynie pomalowany farbą, która zaczęła odpadać, musimy w pierwszej kolejności zedrzeć do końca starą farbę, nieczystości i odchodzący beton. Uzupełniamy ubytki, czekamy aż wyschną i myjemy dokładnie cały taras. Kiedy przeschnie, możemy przystąpić do montażu warstwy izolacyjnej. Najpierw zakładamy taśmę izolującą na łączeniach tarasu ze ścianą. Następnie montujemy izolację z tworzywa sztucznego, którą nakładamy razem z suchą zaprawą na powierzchnię tarasu. Kolejnym krokiem jest już położenie płytek. Bardzo ważne jest, aby dokładnie każdą płytkę przykleić. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które są mrozoodporne.

Zobacz także