Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak urządzić ogród odporny na suszę?

rojnikiKażdy z nas chciałby mieć piękny, kwitnący ogród przy swoim domu. Zdarza się jednak, że nasza działka jest mocno nasłoneczniona i ziemia szybko wysycha. Warto w takiej sytuacji dobrać odpowiednie rośliny, którym taki klimat będzie sprzyjał i łatwiej będzie nam o nie dbać. Nie musimy martwić się, że nasz ogród będzie nudny, czy też monotematyczny, gdyż obecnie na rynku mamy ogromny wybór tego typu roślin. Do najpopularniejszych roślin odpornych na wysokie temperatury i nie potrzebujących dużej ilości wody należą: rojniki, rozchodniki, jukki, gipsówki. Z drzew i krzewów świetnie przyjmie nam się na takim terenie tamaryszek, robinia, dąb czerwony, jodła kalifornijska, czy świerk kłujący. Przyjmą się również zioła takie jak: szałwia, lawenda i rozmaryn.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Renowacja tarasu - ja go odnowić?

taras przydomowyNiestety często zdarza się, że nasz taras przestaje być ozdobą, a zaczyna straszyć swoim wyglądem. Jeśli mamy położone na nim płytki, które zaczynają odpadać, powinniśmy zerwać je do końca i położyć nowe. Musimy jednak najpierw upewnić się, czy taras jest dobrze zaizolowany, aby sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nasz taras był natomiast jedynie pomalowany farbą, która zaczęła odpadać, musimy w pierwszej kolejności zedrzeć do końca starą farbę, nieczystości i odchodzący beton. Uzupełniamy ubytki, czekamy aż wyschną i myjemy dokładnie cały taras. Kiedy przeschnie, możemy przystąpić do montażu warstwy izolacyjnej. Najpierw zakładamy taśmę izolującą na łączeniach tarasu ze ścianą. Następnie montujemy izolację z tworzywa sztucznego, którą nakładamy razem z suchą zaprawą na powierzchnię tarasu. Kolejnym krokiem jest już położenie płytek. Bardzo ważne jest, aby dokładnie każdą płytkę przykleić. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które są mrozoodporne.

Zobacz także