Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak urządzić ogród niebieski?

niezapominajkiJeśli chcemy by nasz ogród był piękny, pełen kwiatów a jednocześnie dość oryginalny możemy pokusić się o urządzenie go w konkretnym kolorze np. niebieskim. Jest to kolor, który kojarzy się z wodą, niebem, dodatkowo uspokaja, odpręża, a w letnie, upalne dni daje poczucie chłodu. Dzięki takiej kolorystyce możemy również optycznie powiększyć nasz ogród, gdyż niebieski jest kolorem, który stwarza wrażenie oddalenia. Mimo iż nie jest to kolor, w którym występuje bardzo dużo gatunków kwiatów, to jednak po zastanowieniu się i odpowiednim dobraniu roślin możemy cieszyć się kwitnącymi kwiatami już od wczesnej wiosny. Niebieski możemy też uzupełnić fioletem. W niebieskim ogrodzie pięknie będą wyglądać niebieskie odmiany takich roślin jak: krokusy, zawilce, cebulice i szafirki. Nie może zabraknąć niezapominajek, żmijowców i dzwonków ogrodowych. Z krzewów o niebieskich kwiatach warto wybrać lilaki i hortensje.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Renowacja tarasu - ja go odnowić?

taras przydomowyNiestety często zdarza się, że nasz taras przestaje być ozdobą, a zaczyna straszyć swoim wyglądem. Jeśli mamy położone na nim płytki, które zaczynają odpadać, powinniśmy zerwać je do końca i położyć nowe. Musimy jednak najpierw upewnić się, czy taras jest dobrze zaizolowany, aby sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nasz taras był natomiast jedynie pomalowany farbą, która zaczęła odpadać, musimy w pierwszej kolejności zedrzeć do końca starą farbę, nieczystości i odchodzący beton. Uzupełniamy ubytki, czekamy aż wyschną i myjemy dokładnie cały taras. Kiedy przeschnie, możemy przystąpić do montażu warstwy izolacyjnej. Najpierw zakładamy taśmę izolującą na łączeniach tarasu ze ścianą. Następnie montujemy izolację z tworzywa sztucznego, którą nakładamy razem z suchą zaprawą na powierzchnię tarasu. Kolejnym krokiem jest już położenie płytek. Bardzo ważne jest, aby dokładnie każdą płytkę przykleić. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które są mrozoodporne.

Zobacz także