Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak urządzić ogród na skarpie?

ogród na skarpieMając swój ogród umiejscowiony na skarpie, czy też posiadając w nim różnego rodzaju pagórki i wzniesienia warto dobrać do niego odpowiednie rośliny nadające się na taki teren. Ułatwi nam to jego pielęgnację oraz zmniejszy ilość pracy, jaką będziemy musieli włożyć w nasz ogród. Ważne jest aby zabezpieczyć zbocza przed osuwaniem się. Można do tego wykorzystać podkłady kolejowe lub duże kamienie. Pamiętajmy, że kamienie należy wbić do połowy pod kątem 75°, co zapobiegnie wypłukiwaniu się ziemi podczas deszczu. Jeśli mamy skarpę południowo-zachodnią to świetnie sprawdzą się na niej rośliny lubiące ciepło, między innymi opuncje mrozoodporne, naparstnica drobnokwiatowa, osty i naparstnica naga. Na skarpie północno-wschodniej bardzo dobrze przyjmą nam się rośliny górskie. Na takim terenie przyjmą się: ramonda mykeńska, pantofelniki, lewizja liścieniowa.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Renowacja tarasu - ja go odnowić?

taras przydomowyNiestety często zdarza się, że nasz taras przestaje być ozdobą, a zaczyna straszyć swoim wyglądem. Jeśli mamy położone na nim płytki, które zaczynają odpadać, powinniśmy zerwać je do końca i położyć nowe. Musimy jednak najpierw upewnić się, czy taras jest dobrze zaizolowany, aby sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nasz taras był natomiast jedynie pomalowany farbą, która zaczęła odpadać, musimy w pierwszej kolejności zedrzeć do końca starą farbę, nieczystości i odchodzący beton. Uzupełniamy ubytki, czekamy aż wyschną i myjemy dokładnie cały taras. Kiedy przeschnie, możemy przystąpić do montażu warstwy izolacyjnej. Najpierw zakładamy taśmę izolującą na łączeniach tarasu ze ścianą. Następnie montujemy izolację z tworzywa sztucznego, którą nakładamy razem z suchą zaprawą na powierzchnię tarasu. Kolejnym krokiem jest już położenie płytek. Bardzo ważne jest, aby dokładnie każdą płytkę przykleić. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które są mrozoodporne.

Zobacz także