Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak urządzić ogród angielski?

ogród angielskiPlanując zagospodarowanie ogrodu warto zastanowić się czy chcemy nadać mu jakiś konkretny charakter. By nasz ogród przypominał ogród angielski z dawnych czasów powinniśmy zadbać, aby nie zabrakło w nim: nieregularnych rabat, złożonych z różnych gatunków roślin (za to mogą być utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej), skupisk dużych krzaków i niewysokich drzew, kwiatowej „dzikiej” łąki. Stylowy jest też strzyżony trawnik i żywopłoty. Dobrze jest też wprowadzić jakieś dekoracje - postarzone rzeźby ogrodowe oraz donice z roślinami (lub nawet fragmenty ruin). Ścieżki i linie nasadzeń powinny być nieregularne, a cały ogród ma sprawiać wrażenie naturalnego i „dzikiego” – pomimo że wszystko jest w nim starannie zaplanowane.
W ogrodzie angielskim nie może zabraknąć różnych odmian róż i pnączy (powojników, bluszczy, glicynii). Ponadto roślinami, które świetnie nadadzą się na angielską rabatę są: lawenda, irysy, rezeda wonna, nagietek lekarski, floks, naparstnica purpurowa, koper ogrodowy, czarnuszka damasceńska. Warto też posadzić krzewy, takie jak: jaśminowiec wonny, budleja Dawida, bukszpan, ostrokrzew, berberys, mahonia.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Renowacja tarasu - ja go odnowić?

taras przydomowyNiestety często zdarza się, że nasz taras przestaje być ozdobą, a zaczyna straszyć swoim wyglądem. Jeśli mamy położone na nim płytki, które zaczynają odpadać, powinniśmy zerwać je do końca i położyć nowe. Musimy jednak najpierw upewnić się, czy taras jest dobrze zaizolowany, aby sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nasz taras był natomiast jedynie pomalowany farbą, która zaczęła odpadać, musimy w pierwszej kolejności zedrzeć do końca starą farbę, nieczystości i odchodzący beton. Uzupełniamy ubytki, czekamy aż wyschną i myjemy dokładnie cały taras. Kiedy przeschnie, możemy przystąpić do montażu warstwy izolacyjnej. Najpierw zakładamy taśmę izolującą na łączeniach tarasu ze ścianą. Następnie montujemy izolację z tworzywa sztucznego, którą nakładamy razem z suchą zaprawą na powierzchnię tarasu. Kolejnym krokiem jest już położenie płytek. Bardzo ważne jest, aby dokładnie każdą płytkę przykleić. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które są mrozoodporne.

Zobacz także