Prace w ogrodzie - poradnik

Jak urozmaicić ogrodzenie z siatki?

ogrodzenie z siatkiSiatka nie jest materiałem bardzo estetycznym i jak wiadomo – zastosowana na ogrodzenie domu prezentuje się bardzo przyziemnie. Ma jednak tą zaletę, że jest tania i nie zajmuje dużo miejsca. Stosują ją zatem osoby, których w danym momencie nie stać na inny rodzaj ogrodzenia, jak również właściciele mało przestronnych parceli. Jeśli już skazani jesteśmy na posiadanie wokół domu siatki – dobrze jest posadzić przy niej rośliny pnące. Winorośle, bluszcze, winobluszcze, powojniki, czy rdesty potrafią osiągnąć dość duży wzrost przy niewielkiej ilości miejsca potrzebnego dla swojego rozwoju. Istnieje zatem szansa, że mało estetyczna siatka ogrodzeniowa zostanie przez nie całkowicie przysłonięta. Uzyskamy w ten sposób większą prywatność oraz ochronę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi np. z ruchliwej ulicy.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak zbudować schody zewnętrzne?

schody zewnętrzneNa wykonanie schodów zewnętrznych istnieje kilka różnych sposobów. Jednak najbardziej popularne i zarazem najprostsze jest wybudowanie schodów z betonu. Prace należy rozpocząć od wykonania fundamentu pod planowane schody oraz od starannego ich wytyczenia i rozmierzenia. Zaleca się, aby fundament znajdował się poniżej poziomu gruntu, ale często bywa on również wykonywany na mniejszej głębokości. Nie musi być bardzo solidny, ale powinien stanowić samodzielną i niepołączoną na sztywno z domem konstrukcję. Pod płytę schodową należy pierwotnie przygotować podłoże i dopiero wylać ją z betonu klasy B 20, wzmacniając jednocześnie zbrojeniem samą płytę, jak i każdy z poszczególnych stopni schodowych. Stopnie wylewa się do uprzednio przygotowanego deskowania, zwracając uwagę na jego stabilność i właściwe położenie. Warto pamiętać, że po wykonanych w powyższy sposób schodach można chodzić dopiero po kilku dniach od lich wylania. Całkowitą twardość uzyskają one natomiast po około 3 – 4 tygodniach.

Zobacz także