Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać winorośl?

winoroślOwoce z własnego ogrodu to coś o czym marzy każdy, kto posiada ogród, dlatego warto zastanowić się nad posadzeniem winorośli. Jej owoce możemy jeść bezpośrednio, zrobić wino, bądź też ususzyć. W sklepach ogrodniczych możemy kupić gotowe sadzonki, które sadzimy w okresie wiosennym. Między sadzonkami należy zachować odstępy, dobrze jest wykorzystać miejsca przy ścianie lub płocie. Należy pamiętać, żeby winorośl w pierwszym roku przywiązać do jakiegoś palika, aby nie kładły się na ziemi. Bardzo ważne jest aby winorośl często odchwaszczać zwłaszcza w okresie letnim. Pod koniec sierpnia trzeba przyciąć pędy, aby wzmocnić roślinę przed nadejściem mrozów, a łozę przygiąć i przykryć warstwą ziemi. Zabieg ten powtarzamy w kolejnym roku, a rok później zaczynamy już formować winorośl rozpinając ją na rusztowaniu lub drutach.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także