Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać truskawki?

truskawkiTruskawki to byliny, które świetnie nadają się do uprawy w ogrodzie. Ich soczyste, smaczne owoce świetnie smakują na surowo, ale także idealnie nadają się na przetwory, dżemy czy mrożonki. Są owocami, które zawierają mnóstwo witamin, minerałów, pektynę oraz obniżają poziom cholesterolu. Truskawki występują w odmianie owocującej tylko raz oraz takiej, która owocuje kilkakrotnie. Pierwsza odmiana kwitnie wczesną wiosną i owocuje na przełomie wiosny i lata, natomiast odmiana wielokrotnie owocująca kwitnie i owocuje od wiosny aż do jesieni. Truskawki dobrze posadzić w miejscu słonecznym, przewiewnym,  w żyznej i próchniczej ziemi. Przed posadzeniem warto glebę przekopać razem z obornikiem oraz oczyścić z chwastów. Należy pamiętać, że ziemię wokół truskawek należy uklepać, podlać i wyściółkować. Truskawki nawozimy nawozem wieloskładnikowym, płynnym na początku wiosny.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także