Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać szpinak?

szpinak
Szpinak coraz bardziej staje się popularny w kuchni, dlatego warto zastanowić się nad jego uprawą w przydomowym ogrodzie. Preferuje on miejsce z podłożem gliniasto-piaszczystym, próchniczym o lekko zasadowym odczynie, raczej osłoniętym od wiatru. Nie toleruje terenów podmokłych oraz o odczynie kwaśnym. Warto jednak wiedzieć, że szpinak nie przyjmie nam się jeśli posadzimy go w miejscu w którym kiedyś rosły buraki, sałata, czy właśnie szpinak. Zawsze uprawiamy go jako przedplon lub poplon, nigdy jako główny plon. Szpinak możemy zasiać w trzech terminach: wczesną wiosną, w pierwszej połowie sierpnia lub w pierwszej połowie września. Bardzo ważne jest przy pielęgnacji szpinaku aby regularnie go odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół niego.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także