Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać szparagi?

szparagiUprawa szparagów jest coraz popularniejsza. To rośliny wieloletnie, spokojnie mogą zimować w gruncie. Szparagi preferują miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru, gdyż silniejsze powiewy mogą złamać pędy. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i średnio wilgotne. W glebach zbyt wilgotnych, ciężkich i zimnych szparagi zaczynają chorować. Miejsce, w którym chcemy posadzić szparagi warto pół roku wcześniej, na jesieni, nawieźć obornikiem. Szparagi sadzimy na wiosnę, kiedy miną już przymrozki, natomiast zbieramy je w czerwcu. W pielęgnacji tych warzyw ważne jest podlewanie oraz nawożenie.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także