Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać szczypiorek?

szczypiorekSzczypiorek jest bardzo smaczny i zdrowy, dlatego warto posadzić go w swoim ogrodzie. Wysiewamy go na przełomie marca i kwietnia prosto do gruntu. Szczypiorek preferuje miejsca słoneczne, choć może być uprawiany również w półcieniu. Najlepiej przyjmie się w  podłożu piaszczysto-gliniastym, próchniczym, żyznym i dość wilgotnym. Szczypiorek bez problemu znosi suszę, natomiast jest wtedy mniej soczysty. Przy jego uprawie bardzo ważne jest regularne odchwaszczanie, nawożenie i spulchnianie ziemi, w której rośnie. Nawozimy go nawozem organicznym. Powinniśmy też dbać, aby ziemia była bogata w potas i azot. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że szybko rośnie i możemy go zbierać przez całe lato. Warto wiedzieć, że po 3 – 4 latach szczypiorek powinno się zlikwidować i zasiać na nowo.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także