Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać szałwię lekarską?

Szałwia
Szałwia jest rośliną o pięknych, fioletowych kwiatach i bardzo intensywnym zapachu, przypominającym nieco kamforę. Zapach ten jest szczególnie mocny po roztarciu liści w dłoniach. Szałwia jest bogato ulistniona, silnie rozgałęziona i osiąga wysokość do 60cm. Jest to roślina, która kwitnie przez cały czerwiec i lipiec. Warto wiedzieć, że szałwia jest rośliną miododajną, a więc bardzo pożyteczną. Dodatkowo jej liście są surowcem leczniczym. Nadaje się też świetnie na rabaty skalniaki, czy do uprawy w skrzynkach. Szałwię wysiewamy z nasion, wczesną wiosną. Preferuje ona miejsca słoneczne, o glebie suchej i wapiennej. Przy pielęgnacji szałwii ważne jest, aby regularnie spulchniać i odchwaszczać glebę.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także