Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać soję?

sojaSoja jest rośliną strączkową, jednoroczną. Preferuje miejsca słoneczne, ciepłe o podłożu niezbyt ciężkim, średnio zwięzłym, o odczynie obojętnym. Warto wiedzieć, że jest ona mało odporna na przymrozki, dlatego powinno się ją siać na wiosnę, najlepiej w okolicach końca kwietnia lub na początku maja. Powinniśmy pamiętać, że soja jest przysmakiem zająców i dlatego w okresie jej kwitnienia należy ją zabezpieczyć przed szkodnikami. Owoce soi dojrzewają na jesieni i we wrześniu są już gotowe do zbiorów. Do głównych zabiegów składających się na pielęgnację tej rośliny należą: odchwaszczanie oraz regularne i obfite podlewanie, zwłaszcza w okresach bezdeszczowych.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także