Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać słoneczniki?

Słoneczniczek
Słoneczniczka można najczęściej zobaczyć w wiejskich ogrodach.
Słoneczniki w naszym ogrodzie na pewno dodadzą uroku. W Polsce możemy spotkać głównie odmianę żółtą, ale występują także czerwonobrązowe, pomarańczowożółte i ciemnobrązowe. W zależności od gatunku różnią się one poza barwą, także wysokością. Bez względu jednak na odmianę wszystkie kwitną w okresie od lipca do października. Słoneczniki możemy sadzić pojedynczo lub w grupach. Preferują one miejsca mocno wystawione na działanie promieni słonecznych, raczej zasłonięte od wiatru. Podłoże powinno być średnio wilgotne, żyzne i dobrze nawiezione. Gleba powinna być bogata w składniki pokarmowe, potas oraz bor i molibden. Słoneczniki nawozimy nawozem wieloskładnikowym, a w okresie wzrostu dodatkowo siarczanem potasu.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także