Prace w ogrodzie - poradnik

Jak uprawiać seler?

selerSeler w naszej kuchni staje się coraz bardziej popularny. Możemy używać go jako dodatek do sałatek, zup, czy sosów. Seler najlepiej czuje się w miejscu półcienistym o podłożu niezbyt ciężkim i próchniczym. Nie przyjmie się w glebie podmokłej, zakwaszonej i narażonej na duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury. Jeśli nawoziliśmy ziemię obornikiem, to seler w tym miejscu możemy uprawiać następnego roku. Świetnym przedplonem dla uprawy tego warzywa są: fasola, bób, groch, buraki, ogórek, pomidor, sałata i szpinak. Nie należy sadzić go po marchwi, pietruszce, cebuli i koprze. Pielęgnacja selera polega głównie na regularnym i dość obfitym podlewaniu oraz spulchnianiu ziemi.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także