Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać rzodkiewkę?

rzodkiewkaPrzy uprawie rzodkiewek warto wiedzieć, że nie powinna ona być plonem głównym, tylko stanowić przedplon dla pomidorów, marchwi, sałaty, ogórków, czy buraków. Siejemy ją w okresie wiosennym lub jesiennym, w rzędach co 12cm na głębokości 0,5 – 1 cm. Nie należy sadzić jej w miejscach po warzywach kapustnych. Rzodkiewka nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby natomiast przed posadzeniem jej warto nawieźć ziemię azotem. Możemy również uprawiać ją w tunelach foliowych lub szklarni. Jeśli mamy szklarnię ocieplaną to możemy sobie pozwolić na zasianie rzodkiewki już na początku lutego, natomiast w tunelach możemy ją posiać w marcu. Bardzo ważne jest aby regularnie rzodkiewkę odchwaszczać, a raz na dwa tygodnie podlewać.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także