Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać rzeżuchę?

rzeżuchaRzeżucha jest jednym z bardziej popularnych warzyw, które uprawiamy zarówno w ogródkach, jak i domowych doniczkach. Można dodawać ją do potraw, kanapek, czy zup.  Jest również bardzo popularna w dekoracji Świąt Wielkiej Nocy. Warto wiedzieć, że rzeżucha ma bardzo duże wartości odżywcze i dlatego warto pokusić się o jej uprawę. Zawiera ona białka, cukry, sole mineralne, witaminy z grupy B, karoten oraz ogromną ilość witaminy C. Rzeżucha jest rośliną, która ma dość krótki okres wegetacji, gdyż wynosi on od 3-6 tygodni, jeśli uprawiamy ją w ogrodzie. W przypadku uprawy w doniczce, niestety ten okres jest jeszcze krótszy. Rzeżucha jest rośliną, która nie ma praktycznie żadnych wymagań odnośnie gleby i może rosnąć na każdym jej rodzaju. Rzeżuchę siejemy wiosną.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także