Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać rumianek?

rumianekRumianek ze względu na swoje szerokie, pozytywne działanie lecznicze jest dość często uprawiany w naszych ogrodach. Warto wiedzieć, że częścią, która jest surowcem leczniczym jest kwiatostan. Ma on właściwości kojące, przeciwzapalne i dezynfekujące. Rumianek wysiewamy jedynie z nasion i robimy to wczesną wiosną. Lubi on podłoże ciężkie, urodzajne i wapienne. Warto wiedzieć, że nasion nie przykrywa się ziemią, a jedynie lekko ugniata. Rumianek kwitnie dość długo, gdyż od 2 – 2,5 miesiąca w zależności od jego pielęgnacji oraz pogody. Przy pielęgnacji rumianku bardzo ważne jest jego regularne odchwaszczanie oraz wzruszanie ziemi między rzędami. Kwiatostany zaczynamy zbierać na początku kwietnia.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także