Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać roszponkę?

zdjęcie 1Roszponka coraz częściej uprawiana jest w przydomowych ogródkach. Wykorzystuje się ją głównie jako składnik sałatek, gdyż ma neutralny, lekko orzechowy smak. Poza tym jest bardzo zdrowa, zawiera żelazo, witaminę A i C. Warto jednak wiedzieć, że roszponka ma dość duże wymagania glebowe. Jej pielęgnacja natomiast jest bardzo prosta, gdyż skupia się głównie na odchwaszczaniu oraz spulchnianiu gleby.

Preferuje ona miejsca słoneczne o podłożu niezakwaszonym, bogatym w składniki pokarmowe oraz wapń. Najlepszym okresem na sianie roszponki jest lipiec-sierpień lub ewentualnie wrzesień. Zbiór, w zależności od siewu, przypadnie na listopad lub kwiecień.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także