Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać pigwę?

pigwaPigwa jest krzewem owocowym, który coraz częściej możemy spotkać w naszych ogrodach zarówno ze względu na jej pyszne owoce, jak i przepiękne kwiaty. Jest ona w stanie osiągnąć wysokość maksymalnie do 2 metrów, choć w środowisku naturalnym potrafi urosnąć do 8 metrów. Pigwa kwitnie w czerwcu, a owoce dojrzewają w październiku, wydając  przyjemny i bardzo silny zapach. Warto wiedzieć, że po zebraniu owoców, zanim zaczniemy robić z nich przetwory, należy odłożyć je na parapet i poczekać kilka dni. Pigwa jest krzewem, który preferuje miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru, o podłożu żyznym, próchniczym, zasobnym w wodę i o odczynie lekko kwaśnym. Ciekawostką jest fakt, iż pigwy nadają się również na żywopłot. Należy je wtedy posadzić w rzędach w odległości około 60 cm od siebie, aby stworzyły zwarty mur. Ważne jest, aby je regularnie przycinać, dzięki czemu będą mniej owocować i spełnią swoją funkcję.

Jak dbać o lilie?

lilie wodne
Lilie są przepięknymi kwiatami, które na nowo powracają do naszych ogrodów.  Mają piękny, przyjemny zapach oraz duże kwiaty, które występują w niezliczonej ilości kolorów. W zależności od gatunku kwitną od czerwca do końca sierpnia, np. lilia królewska kwitnie w lipcu i na początku sierpnia. Lilie nie są bardzo łatwe w uprawie, ale warto pokusić się o ten trud, gdyż na pewno pięknie ozdobią rabaty w naszym ogrodzie i nadadzą im wyjątkowego wyglądu. Do prawidłowego wzrostu kwiaty te potrzebują miejsca słonecznego lub lekko zacienionego o podłożu żyznym, przepuszczalnym i przewiewnym. Jeśli mamy taką możliwość, warto posadzić je na lekkim wzniesieniu, aby woda opadowa mogła swobodnie odpływać. Lilie sadzimy na jesieni, na przełomie września i października.

Jak pielęgnować palmy?

zdjęcie 1Palmy są to rośliny, które mają szerokie grono zwolenników, mimo iż ich pielęgnacja jest dość wymagająca. Sadząc je powinniśmy pamiętać, że preferują one pomieszczenia ciepłe i słoneczne, ale w upały należy je na jakiś czas przenieść do cienia. Przy pielęgnacji palm ważne jest też ich regularne i umiarkowane podlewanie i utrzymywanie w miarę stałej wilgotności podłoża, a także częste zmywanie i zraszanie liści. W okresie wiosenno-letnim palmy podlewamy dość obficie, jeśli są wysokie temperatury, natomiast w okresie jesienno-zimowym ograniczamy ilość wody. Należy również pamiętać, że palmy lubią świeże i wilgotne powietrze, dlatego warto wynosić je do ogrodu lub na taras. W zimie natomiast musimy zapewnić im temperaturę na poziomie 18oC, nie niższą.

Zobacz także