Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać ogródek bez środków chemicznych?

pielęgnacja ogroduPrzy uprawie ogródka wykorzystujemy przeważnie środki chwastobójcze, czyli tzw. herbicydy. Jest to niezmiernie ważne, gdyż środki te często długo zalegają w ziemi i mogą doprowadzić do zniszczenia w kolejnym sezonie wrażliwych roślin. Abyśmy mieli szansę na nieużywanie chemikaliów do pozbycia się chwastów, trzeba włożyć w to nieco pracy. Proces odchwaszczania musimy zacząć jak najwcześniej, tzn. wczesną wiosną, kiedy tylko ziemia obeschnie. Warto wiedzieć, że młode siewki chwastów niszczy się podczas uprawy pod zasiewy czy sadzenie. Bardzo ważne jest też, aby zacząć tępić chwasty, jak tylko się pojawią. Dobrym sposobem na zahamowanie rozwoju chwastów przy uprawie np. pomidorów, czy truskawek jest wyściółkowanie ziemi słomą, czarną folią lub torfem.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także