Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać niezapominajki?

niezapominajki
Niezapominajki są pięknymi, delikatnymi roślinami, które głównie kojarzymy z niebieskimi kwiatkami z żółtymi środkami. Warto wiedzieć jednak, że występują również odmiany w kolorze białym, różowym i wrzosowym. Mimo iż są to kwiaty rosnące dziko, świetnie nadają się do uprawiania w ogrodzie i doniczkach. Mogą tworzyć rabaty bądź też skalniaki. Kwitną od kwietnia aż do początku czerwca. Wysiewamy je z nasion, które możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Robimy to w okresie od maja do końca lipca. Preferują miejsce osłonięte od wiatru, regularnie nawilżane o podłożu żyznym, próchniczym i wilgotnym. Świetnie czują się posadzone w cieniu drzew i krzewów np. malin. Osiągają wzrost na poziomie 15 – 25 cm.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także