Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać narcyzy?

Narcyzy
Narcyzy to rośliny cebulowe kwitnące od marca do maja. Mogą być uprawiane w doniczkach, na trawniku oraz rabatach. Cebule narcyzów należy sadzić w ogrodzie od sierpnia do połowy września. Należy włożyć je do dołków w ziemi na głębokość od 10 do 20 cm w zależności od wielkości cebuli (im większa tym głębiej). Narcyzy preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Nie mają specjalnych wymagań co do podłoża, jednak najlepiej będą rosły w wilgotnej i przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym. Gdy miną mrozy, należy obficie podlewać miejsca nasadzeń, gdyż duża wilgotność gleby przyspieszy kiełkowanie tych roślin. Cebule można wykopać po przekwitnięciu kwiatów i opadnięciu liści czyli w lipcu. Zaletą narcyzów jest to, że nie trzeba ich wykopywać. W takim przypadku należy pamiętać, aby ich nie podlewać - zapewni im to okres spoczynku do następnej wiosny.

Jak uprawiać ciemierniki?

ciemiernikCiemiernik jest byliną odporną na mróz z rodziny jaskrowatych. Rośliny te kwitną od połowy zimy aż do wiosny. Dobrze rosną na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od wiatru. Najlepiej będą czuły się w okolicy drzew i krzewów w lekkim cieniu. Można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i pojemnikach na tarasie. Podłoże w jakim należy uprawiać ciemierniki powinno być gliniaste, wapienne ora żyzne. Bardzo ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Przed kwitnieniem ciemiernika należy usunąć wszystkie stare i zasuszone liście, aby umożliwić pojawiającym się kwiatom jak najlepszy dostęp do słońca. Specyficzną cechą ciemierników jest ich słaba zdolność od zaadoptowania się w nowych miejscach, zatem nie najlepiej znoszą one przesadzanie.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Zobacz także