Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać morele?

moreleMorele mają słodkie i bardzo smaczne owoce, ale mimo iż są dość wytrzymałe na mrozy niewiele znajdziemy ich w naszych ogrodach. Jest to spowodowane tym, że bardzo wcześnie kwitną i niestety wiosenne przymrozki potrafią zniszczyć ich kwiaty i zawiązki owoców. Morele najlepiej jest sadzić od południowej, wschodniej, bądź zachodniej strony działki np. przy płocie. Taka osłona ochroni nasze drzewo od zimnych wiatrów. Mimo jej odporności na mrozy warto zabezpieczyć morele na zimę, osłaniając ją np. słomą. Drzewka morelowe podobnie jak śliwy nie wymagają formowania korony, gdyż uprawia się je głównie w formie krzaczastej. Niewątpliwą zaletą moreli jest fakt, iż nie ma ona zbyt wielu szkodników. Jej głównym wrogiem są mszyce, które zwalczamy opryskując drzewko specjalnymi preparatami. Ważne jest aby zabieg ten wykonać przed kwitnieniem i tuż po nim.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także