Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Jak uprawiać aktinidię?

aktindiaAktinidia to pnącze, którego główną ozdobą są gęste i często wielobarwne liście. Nie jest ona zbyt popularna w naszych ogrodach, choć zdobywa coraz więcej zwolenników. Do najbardziej popularnych odmian należy Actinidia deliciosa, której owocami jest kiwi. Natomiast do uprawy polecamy dwa gatunki: Aktinidię ostrolistną i Aktinidię pstrolistną. Pierwsza nadaje się świetnie do dużych ogrodów, gdyż potrafi osiągnąć wysokość do 10 metrów. Jej niewątpliwą zaletą są duże, jadalne owoce oraz piękne, białe kwiaty, które mocno wyróżniają się wśród ciemnozielonych liści. Akinidia pstrolistna natomiast nadaje się do każdego rodzaju ogrodu, gdyż nie osiąga więcej niż 2-3 metry wysokości. Jej cechą charakterystyczną są ozdobne, różnokolorowe liście. Poza tym jest bardzo odporna na mróz.

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

drzewko bonsaiDrzewko bonsai jest egzotyczną, oryginalną i bardzo ozdobną rośliną, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ono bardzo dużo pracy, aby pięknie wyglądało i rosło. Najlepiej jest hodować go w płytkiej doniczce, lecz powoduje to, że zużywa sporo składników pokarmowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie nawozić drzewko i podlewać. Należy jednak pamiętać, że nawóz przed użyciem trzeba rozcieńczyć - to spowoduje, że łatwiej będzie drzewku go wchłonąć. Warto wiedzieć, że drzewka bonsai powinno się przesadzać mniej więcej co dwa lata. Jedną z najważniejszych rzeczy w pielęgnacji drzewka jest jego regularne przycinanie do odpowiedniej wysokości oraz usuwanie dolnych pędów.

Zobacz także